Jedna od posebno važnih socijalno osjetljivih skupina s kojima Centar radi su i djeca i mladi s problemima u ponašanju i djeca i mladi počinitelji kaznenih djela prekršaja.
Centar za socijalnu skrb postupa:
Po saznanju o problemima u ponašanju djeteta postupanje Centra započinje pozivom djetetu i roditeljima na razgovor.
Tijekom prvog razgovora prikupljaju se osnovne informacije o djetetu, njegovim problemima i poteškoćama u obitelji, te se procjenjuju potrebe djeteta i obitelji na temelju kojih se poduzimaju daljnje mjere u cilju zaštite dobrobiti i najboljeg interesa djeteta.
U postupku procjenjivanja obavlja se izvid u domu u kojem dijete živi te po potrebi razgovor sa školom, obiteljskim liječnikom, specijaliziranim zdravstvenim ustanovama i svima onima koji u svakom pojedinačnom slučaju mogu pomoći da se stvori cjelovita slika o problemima, ali i mogućnostima djeteta i njegovih roditelja za prevladavanje nastalih problema.
Mjere koje će Centar poduzeti ovise o vrsti i težini utvrđenog problema, životnoj dobi, dostignutoj razini emocionalnog i socijalnog razvoja, osobinama, navikama i interesima djeteta/mlade osobe, obrazovnom statusu, ali isto tako i o okolnostima sredine u kojoj odrasta s naglaskom na odnose u obitelji i odgojne kapacitete roditelja.
Ovisno o tome, djeca i roditelji mogu biti obuhvaćeni savjetodavnim radom stručnjaka Centra, mogu se uputiti i nekom od specijaliziranih stručnjaka u različitim ustanovama ili udrugama koje se bave zaštitom djece.
Roditeljima se može izreći upozorenje na nedostatke u odgoju uz konkretne prijedloge za ispravljanje tih nedostataka.
Ukoliko je roditeljima potrebna duža i kontinuirana pomoć u odgoju i stjecanju boljih roditeljskih vještina moguće je izreći mjeru nadzora nad izvršavanjem roditeljske skrbi.
Provođenjem ove mjere stručnjaci koje odredi Centar pružaju pomoć i podršku roditeljima i djeci u njihovom domu. Osim toga roditelje je moguće uputiti u školu za roditelje ili u tretman drugih stručnjaka ovisno o poteškoćama koje dijete ili obitelj iskazuju.
Svakom slučaju pristupa se individualizirano te se za svako dijete i njegovu obitelj izrađuje pojedinačni program postupanja.
Ukoliko se radi o počiniteljima kaznenih djela/prekršaja uz sve navedene okolnosti u obzir se uzima i težina kaznenog djela i odnos prema počinjenom djelu, te se temeljem toga predlažu posebne obveze u postupku posredovanja ili izricanje odgojnih mjera.
Osim Zakona o socijalnoj skrbi i Obiteljskog zakona koji predstavljaju osnovu i nude mjere za postupanje prema djeci i mladima s problemima u ponašanju za postupanje, zakonsku osnovu za postupanje prema počiniteljima kaznenih djela i prekršaja uporište nalazimo u:
S obzirom na dob počinitelja prekršaja ili kaznenih djela razlikujemo:
U sudskom se postupku maloljetnicima mogu izreći različite odgojne mjere, a starijim maloljetnicima i kazna maloljetničkog zatvora.
Mjere nisu vremenski definirane po izricanju, postoji minimalni i maksimalni rok, a ovisno o rezultatima izvršavanja mogu se predložiti izmjene i obustave mjere.
Centar je ovisno o vrsti odgojne mjere, zadužen za organizaciju izvršenja, neposredno provođenje i/ili praćenje izvršavanja mjera, rad s roditeljima, ali i psihosocijalnu i drugu podršku neko vrijeme nakon izvršenih mjera (posttretmanski prihvat).
Informacije o počinjenju nasilja među djecom i maloljetnicima Centar za socijalnu skrb najčešće dobije od škole ili policije, ali nam se jednako tako mogu obratiti i roditelji, susjedi i drugi.
Po prijemu takve informacije Centar stupa u kontakt s počiniteljem nasilja i sa žrtvom. Počinitelj se poziva u Centar zajedno s roditeljima, informira ih se o posljedicama takvog ponašanja ali utvrđuje i okolnosti obiteljskog života, roditeljske kompetencije, razvoj i sveukupno ponašanje maloljetnika s ciljem pružanja odgovarajuće stručne pomoći bilo u Centru ili uključivanjem u različite programe koji nude pomoć i podršku u modificiranju nasilničkog ponašanja..
Na razgovor se poziva i žrtva s roditeljem. Pružaju im se informacije o pravima i mogućnostima zaštite te im se nudi stručna pomoć u prevladavanju stresa izazvanog zlostavljanjem.
Iskustvo u radu s djecom s problemima u ponašanju ali i brojna istraživanja ukazuju na važnost provođenja aktivnosti usmjerenih na prevenciju problema u ponašanju kod djece i mladih i rano otkrivanje problema. Upravo je rano otkrivanje poteškoća u ponašanju i pravovremeni rad s djecom najdjelotvorniji način sprječavanja učestalosti i trajanja poteškoća ponašanja i njihovog prelaska u stalan model ponašanja.
Djeca koja odrastaju u tzv. rizičnim obiteljima (nekompetentni roditelji, neujednačeni roditeljski postupci, zanemarivanje i zlostavljanje djece, roditelji s psihičkim problemima ili društveno neprihvatljivog ponašanja) češće iskazuju probleme u ponašanju.
Stoga Centar, kada ima o tome saznanja, poduzima mjere obiteljsko pravne zaštite. U tom je smislu značajna mjera nadzora nad roditeljskom skrbi koju provode vanjski suradnici Centra i predstavlja pomoć roditeljima obitelji u njihovim roditeljskim ulogama i obiteljskim odnosima.
Prvi problemi u ponašanju javljaju se u blažoj formi u ranijoj školskoj dobi te je to pravo vrijeme za rad s roditeljima i djecom .
Centar na ovom području surađuje sa:
Copyright © CZSS Trogir - Centar za socijalnu skrb Trogir 2019